عروسک شب

عروسک شب

 

 

 

راما ... مجتبی کبیری ... هومن گنجور این ها خواننده هایی بودند که توی این یکی دوساله عجب بازار دزدی کردند!

صدای سیاوش قمیشی تا سال پیش بسیار منحصر به فرد بود صدایی لرزان و بغض دار که ازته دلش بر میومد اما حالا چند تا فانتزی می خوان اون رو تقلید کنند و جالب این که هرکس این صداهایی که جدای از معناست رو گوش می دن می گن"عجب مثل سیاوش می خونه" اما هیچ وقت ندیدم بگن چه شعر قشنگ و پر معناییه ویا بگن عجب آهنگ زیبایی و از اون بد تر اینکه بعضی از اون سوپر من هاشون آهنگ و شعر رو با هم به سرقت بردن شاید فکر کردن اگه شعر و آهنگ مال سیاوش باشه نحوه ادا وعمق برقراری ارتباط با آهنگ هم مثل ایشون می شه.

اونایی که فکر کردند محبوبیت صدای استاد تنها در ادا کردند " ش" بصورت تو پره یا اینکه فکر کردند افکت های لیزی می تونه ته صدای میلاد رو تکرار کنه کاملا بیراهه رفتند . هیچ تا حالا آهنگ گل پونه ستار را گوش دادید؟ ... برای مستی و ساقی نمونده حرمتی باقی ... از کل آهنگ های ستار این موندگار شد فکر می کنید که آهنگش از کی بوده؟ یا آهنگ پریا از شهرام شب پره  ... استاد سیاوش قمیشی هنرمندی هستند که با آهنگ هایی که برای هر خواننده ساختند صدای او را زنده کردند. در سواد موسیقی ایشون شکی نیست که ایشان از نظر کلاسیک بالاترین سواد موسیقی را در تاریخ موسیقی پاپ و کلاسیک مملکت ما داشته اند (فوق لیسانس موسیقی از دانشگاه سلطنتی لندن) و اونم نزدیک 30 سال پیش میدونید اون موقع ملت ما چی گوش می کردند؟ می دونید اون موقع معنای موسیقی توی دایره زنگی های کاباره های لاله زار بود و صدا یعنی صدای سوسن کوری و علی نظری و ... هرکس می خواست آهنگش رو خذاب تر کنه یه دختر بندری و خوشگله و از این خذعبلات توی آهنگش می چپوند... باز روح واروژان و فرهادمهراد و فریدون فروغی شاد و کوروش یغمایی هم زنده باد که یه سروسامانی به اون مخمصه بی معنا داد. به نظر من شعر های شهریار قنبری بیشتر توی سبک ادبیت فرانسه بود و قالب ایرانی نداشت چه بسا که بعضی هاشون با هنر آهنگ سازان نامداروادای گوگوش و داریوش ورامش و ابی تونستند ماندگار شوند. اما اون موقع این مرد کچل و زشت کجا بود؟ بیچاره اون قدر از صدای نفرت اانگیز 8/6 قری خسته بود که در سال 1342 یه آلبوم داد که اون هم به شکر و مشیت باری تعالی یک صفحه گرامافون ازش باقی مونده که اونم اگه بخوام بگم چه جوری بدستم رسید باید داستان براتون بگم. استاد بلامنازع موسیقی و صاحب سبک که در هر آلبوم وی می شود یه حرکتی را به سوی مدرنیزه کردن و کلاسه کردن شعر و موسیقی حس کرد و این فنی است که خوانندگان بزرگی چون داریوش اقبالی و گوگوش و حتی ابی از اون غافل موندن البته ابی توی  شب نیلوفری به یاری Steve Mc Crum  تونست اون Trance   شب نیلوفری را به زیبایی اجرا کند و البته شعرهای بسیار زیبای ایرج جنتی عطایی هم که فضای مناسب را برای مانور صدای وی مهیا کرده بود. حال رسیدیم به بی سرزمین تر از باد .... خیلی ازش بحث شده خیلی نقد شده من هم منتظر یه فرصت مناسب بودم تا فارغ از هرگونه احساساتی برخورد کردن شعر هایش را نقد کنم ...(نقد آهنگ آن در حد توان و اطلاعات من نیست)  . به امید حق اون رو در یک فرصت دیگه انجام می دم تا شما هم بتوانید معنای درست واژه های زیبای یغما رو متوجه بشوید.

و اما عروسک شب مجموعه ای حدود 32 آهنگ که بعضی از اون ها توسط خود استاد و دیگران اجرا شد و من هم با توجه به اینکه چند تاشون رو از قبل داشتم چنذ تای دیگر هم از قمیشیون گرفتم بعد با هزار مکافات از روی صفحه گرامافون کشیدم روی CD  کیفیتش چندان تعریفی نداشتند و با توجه به قدیمی بودن یه صفحه دیگه یه آهنگ بیشتر نتونستم  بگیرم(آهنگ نمی دونی) خلاصه لیست آهنگ ها رو براتون می گذارم سعی می کنم کیفیت اون رو بالا تر ببرم تا  اینکه در آینده ای خیلی زود بتونم در دسترس عاشقان این مرد بزرگ قرار دهم و لااقل تا یه سال سیاوش قلابی گوش ندن!

 به قول استاد : آهنگها رو با گوش گوش کنید نه با کمر!

1-مسافر( قصه امیر1996 شعر از ایرج جنتی عطایی)

2- خورشید خزان ( شعر از سیاوش قمیشی)

3- معبد شهید ( اجرا با اندکی تغییر احمد رضا نبی زاده آلبوم یه روزی شعر از سیاوش قمیشی)

4- برگ خزان (با اندکی تغییر نقاب 2002  شعر ازمریم قاضی)

5- من همونم ( خواب بارون 1993 شعر از سیاوش قمیشی)

6 – فردا می میرم (شعر از سیاوش قمیشی)

7- بارون پاییز ( اجرا از شادمهر عقیلی آلبوم مسافر)

8- روز برفی (اجرای مجدد آلبوم قصه گل و تگرگ شعر از سیاوش قمیشی)

9-  نمی دونی ( شعر از سیاوش قمیشی )

10 - کسی پیدا نمیشه ( شعر از سیاوش قمیشی )

11 - جزیره (آلبوم هوای خانه شعر از سعید دبیری)

12- صدای قدیما( شعر از سیاوش قمیشی )

13 - غریبه ( اجرا توسط شهیاد و مازیار شعر از سیاوش قمیشی )

14 -  دیگه فایده نداره ( شعر از سیاوش قمیشی )

15 -  غربت (اجرا آلبوم خواب بارون  شعر از سیاوش قمیشی )

16 -  دیوونه ( اجرا آلبوم قاب شیشه ای شعر از سیاوش قمیشی )

17 - عروسک شب ( شعر از سیاوش قمیشی )

18 - پیچک (اجرا توسط ابی شعراز سیاوش قمیشی)

19 -  اسیر( شعر از سیاوش قمیشی )

20 - کاش از اول (اجرا آلبوم قصه امیر شعر ازایرج جنتی عطایی )

21 -  تن زخمی ( شعر از سیاوش قمیشی )

22-  زمزمه (اجرا آلبوم شکوفه های کویری  شعر از سیاوش قمیشی )

23 -  دوزخی( شعر از سیاوش قمیشی )

24 -  آواره( شعر از سیاوش قمیشی )

25 -  دیگه فایده نداره( شعر از سیاوش قمیشی )

26 - قصه گل وتگرگ( اجرا آلبوم گل و تگرگ شعر از سیاوش قمیشی )

27 -  حسرت آلود( شعر از سیاوش قمیشی )

28 -  عمره دوروزه ( شعر از سیاوش قمیشی )

29 -  پرستو( شعر از سیاوش قمیشی )

30 -  قطعه تک نوازی پیانو

31 -  سراب ( شعر از سیاوش قمیشی )

32 -  صداقت ( اجرا توسط رامش آلبوم جهان سوم شعر از سياوش قمیشی)

 

 يه خبر ديگه اينکه سايت اختصاصی يغما گلرويی راه افتاده اگر دوست داشتيديه سرکی بزنيد

http://www.yaghma-golrouee.com

 

  
نویسنده : mostafa ; ساعت ٢:٥٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ اسفند ،۱۳۸٢